לידיעתכם, אתר זה משתמש בקבצי "עוגיות" (cookies) לפרטים נוספים
אשר וסגור
איי האאוטר בנקס, קרוליינה הצפונית, ארה"ב

כתבה וצילמה: נטע דגני
הם שוכנים לאורך גבולה המזרחי של מדינת קרוליינה הצפונית, בתוך מי האוקיינוס האטלנטי. למעשה אין הם אלא דיונת חול צרה וארוכה בתוך מי הים, שראשה מבצבץ מעל פני המים. למרות זאת באופן כמעט לא הגיוני חיים בהם אנשים ויש בהם ציווליזציה, כל זאת בצל הסכנה שיבוא יום והים יכריעם. קוראים להם האאוטר בנקס (Outer Banks) והם מהווים יעד טיול נהדר לכל מי שזוכה לפקוד את דרום מזרח ארצות הברית.
אורכם של איי האווטר בנקס קצת יותר מ-300 ק"מ, רוחבם כמה מאות מ' ולעתים אף פחות מכן, וגובהם כשניים-שלושה מטרים מעל פני הים בלבד. ההערכות הן שפעם הם שכנו מזרחה מכאן - כמה עשרות ק"מ ממיקומם הנוכחי ושלמעשה הם כל העת נודדים. למרות העובדה שבעלי הבית האמיתיים כאן הם הרוח והמים, הרבה אמריקנים התאהבו באיי האוטר בנקס והפכו אותם לביתם. תיירות הפנים (בעיקר של אמריקנים) המגיעים לאיים בכדי לנפוש, לטייל ולדוג משגשגת. למענם הוקמו כאן כבישים, מלונות ואפילו בתי ספר ובתי חולים - כל אלה בצל החשש להוריקנים, סערות והצפות.
כשנוסעים בין כבישי האיים ורואים אוקיינוס מצד אחד ואוקיינוס מצד שני - במרחק של כמה עשרות מטרים זה מזה, זה נראה כמעט לא הגיוני. האם סוללות החול שמפזרים כל העת הטרקטורים משני צידי האספלט אכן יגנו עליו מפני גלים גבוהים? האם העובדה שבתי העץ של האי שוכנים כולם על עמודים יאפשרו כאן חיים לאורך זמן. אבל האמריקנים אינם מוותרים. כאשר המים התקרבו אל מגדלור קייפ הטראס (Cape Hatteras) הם פשוט הזיזו את המגדלור (זה נשמע הזוי אבל הם פשוט עקרו את המבנה וגלגלו אותו על משטח לכיוון פנים האי), כאשר הוריקן איירין העלימה לחלוטין קטעים מכביש מספר 12 (החוצה את האיים מצפון לדרום) הם השתמשו במעבורת כדי לייצור מעקף זמני עבור המקומיים ותוך כמה חודשים בנו כביש חדש.
אבל גם אלה שאינם מוותרים מבינים שאי אפשר לבנות כאן על תכנון לטווח רחוק שכן הוריקן אחד יכול בין לילה לחתוך אי אחד לשניים ולהעלים מתחת למים באמצעות כמה גלים חזקים אי אחר. וזה בעצם הקסם של האאוטר בנקס שכן הפיתוח כאן בכל זאת מוגבל. אין כאן מלונות ענק וגם מרכזי הקניות צנועים. הכבישים צרים יחסית והבתים במידה מסויימת ארעיים. הודות לכך שרדו כאן מאות קילומטרים של חופים חוליים זוהבים, טבעיים, בהם ניתן לשבת ולצפות בזריחה (כן כן, השמש כאן זורחת בים) ולא לשמוע דבר מלבד גלי הים.
עבור מטיילים הפוקדים חבל ארץ זה ביקור באאוטר בנקס מומלץ במיוחד, שכן יופים של האיים, הפונים מצד אחד אל מי האוקיינוס הסוערים ומצד שני אל המפרצים בצד של היבשת, רב. הקצב כאן איטי במיוחד, היישובים הקטנים ציוריים להפליא, והשיט במעבורות בין אי לאי הוא חוויה נהדרת. זהו מקום מושלם להלך בו שעות לאורך חופים בתוליים, להתגלגל על דיונות חול ענקיות (אל תפספסו את שמורת Jockey Ridge State Park), לשוט בקיאקים בין מי המפרצים המוגנים (ולחזות בשפע עופות מים ולעתים אף בדולפינים) וכמובן - לנצל את הרוח העזה כדי להעיף עפיפונים (שכמותם ניתן לרכוש ברחבי האיים בשפע). לא בכדי בחרו גם האחים רייט בתפאורה המושלמת של האיים כדי להטיס כאן בשנת 1903 את המטוס הראשון. אולי האוויר שנושמים תושבי אזור זה גורם להם להאמין שיצליחו להכניע את חוקי הטבע. במקרה של האחים רייט אמונה זו אכן התממשה והאדם הצליח כנגד כל הסיכויים לעוף. האם יצליח האדם להכניע גם את עוצמת גלי הים המנסים כל העת להרחיב את איי האאוטר בנקס? ימים יגידו.
מידע שימושי
• האי הצפוני של האאוטר בנקס - בודי (Bodie), מקושר ליבשת בשני גשרים. האי האמצעי - הטראס (Hatteras) מקושר לאי בודי בגשר. אל האי הדרומי (הפחות מפותח והיפה ביותר)- אוקרקוק (Ocracoke), ניתן להגיע אך ורק במעבורת. שלושה קווי מעבורת סדירים (בהם שטים עם הרכב) שטים אל אי זה - קו אחד מהאי הטראס (ללא תשלום, לא צריך להזמין מקום מראש) ושני הקווים האחרים מקשרים את האי ישירות אל היבשת (בתשלום, יש להזמין מקום מראש באתר: www.ncdot.gov/ferry).
• למרות שניתן לבקר באאוטר בנקס במשך כל חודשי השנה, מומלץ לא לבקר באיים בחורף שכן מזג האוויר עלול להיות קר ואתרי תיירות רבים עלולים להיות סגורים.
• לפני שנוסעים לטייל באיי האווטר בנקס כדאי לברר שכביש 12 פתוח לתנועת רכבים לכל אורכו. ניתן לברר זאת באתר: www.ncdot.org/traffictravel.
• עונת ההוריקנים חלה בקיץ (ובעיקר בחודשים אוגוסט-ספטמבר). זוהי עונה 'מועדת לפורענות' שכן ההוריקנים מרבים לפגוע באיים. במקרה של תחזית להוריקן האיים מפונים ממרבית תושביהם וקווי המעבורת מושבתים. אם מבקרים באיים בחודשים אלה כדאי להיות מעודכנים מהי תחזית מזג האוויר.

נטע דגני - מחברת מדריכי הטיולים: קליפורניה, אלסקה, ארה"ב מערב, קנדה מערב, ארה"ב דרום מזרח וארה"ב צפון מזרח מסדרת מסלולים (הוצאת העולם), www.maslulim-america.com

שכחת אורות דלוקים ברכב והמצבר נגמר? גילית שיש פנצ'ר באחד הגלגלים?
מהיום תוכלו להיות מכוסים בהשכרת הרכב לחו"ל גם במקרים אלו ואחרים - והכל בעלות נמוכה של מספר יורו ליום בלבד!

הזמינו מט"ח מראש לנסיעה הקרובה וחסכו עמלות!
איסוף הכסף 24/7 בנתב"ג בבנק הפועלים (זמין גם בטרמינל 3 וגם בטרמינל 1)

אנחנו מבינים שחופשה בחו"ל זה הרבה יותר מטיסה ורכב. כנסו והתעדכנו בטיפים לנסיעה בחו"ל, אתרים מומלצים ומבצעים שלא תרצו לפספס.