לידיעתכם, אתר זה משתמש בקבצי "עוגיות" (cookies) לפרטים נוספים
אשר וסגור
הרי העשן, ארה"ב

אחד הדברים שבדרך כלל מרשימים ביותר ישראלים המבקרים בהרי הסמוקיז בחודשי האביב והקיץ הוא הצבע הירוק. לא ירוק זית, ולא ירוק צהבהב, אלא ירוק-ירוק בוהק ורענן שקשה לראותו בארץ. בסתיו מתחלף צבע ירוק זה לכתום עז כאשר השלכת צובעת את רכס ההרים והעלים אט אט נושרים מהעצים שיעמדו עירומים במשך כל חודשי החורף.
קוראים להם הרי הסמוקיז, ובתרגום מילולי - 'הרי העשן' וזאת בזכות הערפילים הרבים המכסים אותם (בדרך כלל בשעות הבוקר). מקור ערפילים אלה באוויר לח המגיע ממפרץ מקיסקו. אוויר זה מתקרר כאשר הוא עולה לגובה ומתעבה. העריפילים הנוצרים עקב כך שוקעים בין בעמקים ויוצרים מראות נהדרים של פסגות המצבצות מעל לעננים.
הרי הסמוקיז, השוכנים לאורך קו הגבול בין המדינות צפון קרוליינה וטנסיי, הם חלק מהרי האפלאצ'ים החוצים את מזרח ארה"ב לאורכה. הרים אלה הם 'זקנים' יחסית (בניגוד להרי הרוקיז במערב היבשת) ולכן הנוף שלהם שעבר שנים רבות של בלייה, מתון, וגובהם אינו רב (כ-1,000 מ' מעל פני הים בממוצע בלבד). לאורך הרכס מזדקרות מפעם לפעם פסגות גבוהות יותר, כמו למשל הר מיטשל (2,037 מ'), ההר הגבוה ביותר ממזרח לנהר המיססיפי.
בניגוד להרי האפאלצ'ים הצפוניים, שנופם עוצב על ידי תנועת קרחונים, את הסמוקיז, הממוקמים בדרום הרכס, לא כיסה הקרח ועל כן נופם מתון מזה של הרי הרכס השוכנים בצפון. כפועל יוצא בסמוקיז אין קניונים עמוקים או מפלי מים עצומים. במקום זאת, נופם של הרים מיוערים אלה מעוגל יחסית וזרימתם של שפע הנהרות מתונה - עובדה ההופכת אותם גן עדן למטיילים הנהנים לרחוץ, לשכשכך, לדוג או לטייל ברגל לצד גדותיהם.
הטופוגרפיה המיוחדת של הרים אלה (מצד אחד שוכנים בגובה רב יחסית ומצד שני מעוגלים ומתונים), כמות המשקעים הרבה לה זוכה אזור זה, והטמפרטורה המתונה באופן יחסי, תרמו לכך שבסמוקיז מגוון גדול במיוחד של צמחים ובעלי חיים. למעשה הסמוקיז מתהדרים בתואר 'המקום בו המגוון הביולוגי הגדול ביותר בעולם בחבל ארץ ממוזג'. כדי להגן על מרחבי היערות העבותים ועל מאות מיני הצמחים ובעלי החיים המאכלסים אותם יוסדה בשנת 1934 שמורת הטבע הלאומית סמוקיז, שהפכה במהלך השנים לשמורה הפולולארית ביותר בארה"ב, בה מבקרים מדי שנה כתשעה מליון מטיילים. שמורת הטבע הלאומית סמוקיז משתרעת על פני מעל 2,000 קמ"ר ומוקפת בעוד אלפי קמ"ר של טבע בתולי באחד המקומות הטבעיים הגדולים במזרח. ייחודה מתבטא בעיקר בנוף הגבעות וההרים המוכסים ערפילים, בנהרות הנהדרים וביערות העבותים, בית גידול לאיילים, לדובים שחורים (כ-1,500 במספר) ולמגוון בעלי חיים נוספים.
עבור מטיילים חובבי טבע הפוקדים את המקום, שמורת הטבע הלאומית סמוקיז היא ללא ספק גן עדן. את יופיה הרב אפשר לחוות בהליכה ברגל במגוון מסלולי ההליכה שבמקום (מעל 1,000 ק"מ של שבילים) או בנסיעה הרכב באינספור דרכי הנוף המנוקדות בהמון נקודות תצפיות מעוררות השתאות. מבינהן, כדאי לא לפספס נסיעה בכביש המוביל לכיפת קלינגמנס (Clingmans Dome) המתנשאת לגובה של 2,025 מ' (הנקודה הגבוהה ביותר בשמורה) ואת מסלול ההליכה הקצר המוביל למגדל התצפית הנהדרת שבראשה (זהו גם מקום מצויין לצפות בו בדובים); את הדרך הנופית פורק (Fork Motor Nature Trail) המתפתלת ביער יפהפה לצד ערוצי מים זכים, והנושקת לכמה מסלולי הליכה את מפלים נחמדים (כגון המסלול אל מפל גרוטו); את הדרך המתפתלת בעמק המוקף הרים קיידס קוב (Cades Cove), בה ניתן לצאת לטיול אופניים או לטיול ברגל אל מפל אברמס (Abrams Fall) היפהפה; ואת דרך הכורכר באלסם (Balsam Mountain Road) המובילה את עומק השמורה ואל מקומות פחות מתויירים בהם ניתן לצפות (בעיקר בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות בין ערביים) במגוון בעלי חיים. טיול מהנה...

מידע שימושי
• למרות שניתן לטייל בסמוקיז במהלך כל חודשי השנה, בסוף הסתיו ובחורף (החל מחודש נובמבר ועד חודש אפריל) השלג עוטה את הפסגות הגבוהות וחלק מכבישי השמורה נחסמים לתנועת רכבים. על כן מומלץ לבקר באזור בחודשים מאי-אוקטובר. בחודשי חופשת הקיץ (סוף יוני-אמצע אוגוסט) השמורה עלולה להיות עמוסה יחסית (בעיקר בסופי שבוע). החגים שלנו לעומת זאת (ספטמבר/אוקטובר) הן עונה נהדרת לבקר בסמוקיז - השמורה אינה עמוסה וצבעי השלכת מרהיבים.
• העיר הגדולה הקרובה ביותר לסמוקיז (כשלוש שעות נסיעה) היא אטלנטה, ג'ורג'יה בה יש גם שדה תעופה בינלאומי ובה ניתן לשכור רכב. ערים נוספים אליהן ניתן לטוס בדרך לשמורה, ובהן ניתן לשכור רכב, הן: נוקסוויל (Knoxville), במדינת טנסיי, ואשוויל (Asheville) ושרלוט (Charlotte), במדינת צפון קרוליינה.
• בעת ביקור בסמוקיז ניתן ללון במלונות העיירות צ'ירוקי (Cherokee) או גטלינבורג (Gatlinburg). בשתי עיירות אלה מגוון גדול מאוד של מלונות - החל ממוטלים פשוטים (פחות מ-100$ ללילה למשפחה) וכלה במלונות מעט יותר מפוארים (מעל 200$ ללילה למשפחה). אם אתם מטיילים באזור בחודשי הקיץ כדאי להזמין מקום לינה מראש. כמו כן ניתן ללנון בחניוני הלילה הנהדרים שבתוך תחומי (כ-20$ ללילה) השמורה שגם אליהם כדאי להזמין בחודשי הקיץ מקום לינה מראש.

נטע דגני - מחברת מדריכי הטיולים: קליפורניה, אלסקה, ארה"ב מערב, קנדה מערב, ארה"ב דרום מזרח וארה"ב צפון מזרח מסדרת מסלולים (הוצאת העולם), www.maslulim-america.com

 

שכחת אורות דלוקים ברכב והמצבר נגמר? גילית שיש פנצ'ר באחד הגלגלים?
מהיום תוכלו להיות מכוסים בהשכרת הרכב לחו"ל גם במקרים אלו ואחרים - והכל בעלות נמוכה של מספר יורו ליום בלבד!

הזמינו מט"ח מראש לנסיעה הקרובה וחסכו עמלות!
איסוף הכסף 24/7 בנתב"ג בבנק הפועלים (זמין גם בטרמינל 3 וגם בטרמינל 1)

אנחנו מבינים שחופשה בחו"ל זה הרבה יותר מטיסה ורכב. כנסו והתעדכנו בטיפים לנסיעה בחו"ל, אתרים מומלצים ומבצעים שלא תרצו לפספס.